• Uroki województwa kujawsko – pomorskiego

  Uroki województwa kujawsko – pomorskiego

  Żyjemy w takich czasach, gdzie każdy z nas goni wciąż za pieniędzmi, rzadko martwiąc się o własne zdrowie i odpoczynek. Nie mamy czasu, by zadbać o siebie, i wygospodarować parę dni wolnego, na urlop. Niestety taki tryb życia, odbija się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Na szczęście, niektórzy w ostatniej chwili zwalniają tempa i w …
 • Tapety do sypialni – jakie wybrać?

  Tapety do sypialni – jakie wybrać?

  Jak sprawić, by nasza aranżacja sypialni była przytulna, a przy tym prezentowała się efektownie? Jakich środków użyć, by zachwycała swoim wystrojem? Co można zrobić, by ułatwiała zasypianie? Takie pytania towarzyszą każdej osobie, która planuje zmienić coś w swoim pomieszczeniu sypialnym. W przygotowaniu projektu ważną rolę odgrywają materiały wykończeniowe. Jak zaaranżować nowoczesną sypialnię z wykorzystaniem tapety …
 • Autobusem na wyprawę wycieczkową

  Autobusem na wyprawę wycieczkową

  Autobus pozwala na przetransportowanie większej ilość osób. Dzięki temu turystyka w większej ilości może wykorzystywać takie autobusy. Jest to potrzebne dla wycieczek klasowych jak i dla innych- nieco bardziej rozbudowanych oraz zaplanowanych wycieczek. Autobusy mogą przewozić blisko pięćdziesiąt osób. Chyba, że mamy do czynienia z kondygnacyjnym autobusem. Wtedy taka liczba wzrasta, a my możemy jeszcze …
kalendarz wpisów
December 2018
M T W T F S S
« Aug    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Jakimi metodami leczy się przepukliny nawrotowe

Przepuklina nawrotowa stanowi problem pacjentów po operacyjnym leczeniu przepukliny pierwotnej. Jest swego rodzaju komplikacją po zabiegu i według różnych źródeł występuje u 1-2 procent aż do 30 procent pacjentów poddanych operacji przepukliny. Niestety, mimo ogromnego postępu nauki, nawet najskuteczniejsze metody leczenia nie dają gwarancji pełnego wyzdrowienia, a osłabione tkanki i powłoki ciała narażone są na powstawanie przepukliny nawrotowej. Jakimi metodami leczy się tę przypadłość?

Przepuklina nawrotowa pojawia się w miejscu operowanej w przeszłości przepukliny pierwotnej. Zazwyczaj występuje w ciągu pierwszego roku po zabiegu, gdy tkanki są jeszcze zbyt słabe, aby wytrzymać wzmożone napięcie i wzrost ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. Najczęściej lekarze mają do czynienia z przepuklinami nawrotowymi pachwinowymi oraz pooperacyjnymi. Zaobserwowano, że ryzyko wystąpienia przepukliny nawrotowej zmniejsza się, kiedy operacja przepukliny pierwotnej zostanie przeprowadzona z użyciem siatki, której zadaniem jest dodatkowe wzmocnienie osłabionej tkanki. Głównymi czynnikami ryzyka występowania przepuklin nawrotowych są zabiegi operacyjne wielokrotnie przeprowadzane w przeszłości w miejscu występowania przepukliny, infekcja rany czy błędy w technice wykonywania zabiegu.

Operacyjne leczenie przepuklin nawrotowych

Przepukliny nawrotowe, podobnie jak przepukliny pierwotne, leczy się tylko operacyjnie i, tak jak w przypadku tych pierwszych, niemożliwe jest jednoznaczne odpowiedź na pytanie „jaką metodą leczy się przepukliny nawrotowe?”, gdyż zastosowana technika operacyjna zależy między innymi od rodzaju przepukliny i miejsca jej występowania.

Operacja przepukliny nawrotowej nie różni się od operacji przepukliny pierwotnej, a w leczeniu pierwszej stosuje się takie same metody, jak podczas zabiegów operacyjnych przepuklin wszelakiego rodzaju. Różnica polega na poziomie trudności, gdyż przepukliny nawrotowe stanowią większe wyzwanie dla lekarza ze względu na obecność blizn i zrostów pooperacyjnych. Ponadto tkanki są osłabione i mniej wytrzymałe po poprzedniej operacji, stąd wynikają dodatkowe utrudnienia dla lekarza przeprowadzającego zabieg.

Obecnie wyróżnia się trzy główne nurty w operacyjnym leczeniu przepuklin, nie tylko tych nawrotowych. Pierwszy rodzaj operacji to tak zwane operacje napięciowe, czyli klasyczne operacje przepukliny, w których w celu zamknięcia wrót przepukliny i stworzenia silnej bariery tkankowej zszywa się tkanki własne pacjenta (powięzie). Współcześnie odchodzi się od wykonywania operacji napięciowych w leczeniu przepuklin nawrotowych, gdyż uważa się, że to właśnie po operacjach tą metodą występuje większe ryzyko nawrotu przepukliny niż po zabiegach wykonywanych metodą beznapięciową.

Bardziej nowoczesną, opracowaną w drugiej połowie dwudziestego stulecia (chociaż próby zaopatrywania przepuklin za pomocą różnego rodzaju materiałów podejmowano już w średniowieczu) metodą leczenia przepuklin są operacje beznapięciowe. Istnieją różne odmiany tej metody, między innymi Lichtensteina, Robinsa i Rutkowa, Trabucco oraz Valentiego, a cała koncepcja zabiegu opiera się na zastosowaniu różnego rodzaju siatki, która ma za zadanie uzupełniać ubytek powięzi. Dzięki obecności siatki unika się napięcia powięzi, które jest jedną z głównych przyczyn nawrotu przepukliny. Obecnie operacje beznapięciowe są tak zwanym złotym standardem w leczeniu przepuklin nawrotowych. Rekomendowane są jako główna metoda leczenia przepuklin nawrotowych.

Wśród metod leczenia przepuklin wyróżniamy jeszcze operacje laparoskopowe, które należą do grupy technik operacyjnych o charakterze mało inwazyjnym. Zabiegi laparoskopowe jednocześnie są operacjami beznapięciowymi i współcześnie uważa się je za najskuteczniejszą metodę leczenia wszystkich przepuklin, również tych nawrotowych. Ryzyko nawrotu jest znacznie mniejsze niż po zabiegu metodą napięciową, a pacjent po operacji szybciej wraca do siebie dzięki podjętej niewielkiej ingerencji chirurgicznej.

Comments are closed.